Gerçeklik ve doğruluk / haber ve yorum kıyaslaması

Gerçeklik ve doğruluk / haber ve yorum kıyaslaması

Gerçeklik ve doğruluk bir gazetecinin en temel vasıflarından birisi olmalıdır. Bir gazeteci olarak haberde kullandığınız içeriği doğru ve nesnel olarak sunmanız gerekirken, aynı zamanda habere konu olan kişi yada kurumların görüşlerini de doğru bir şekilde aktarmanız gerekir.  Bir gazetecinin itibarının temelini doğruluk oluşturmaktadır. Bir gazeteci ne kadar güvenilir ve doğru olursa toplum ve kamu nezdinde sözüne itibar edilen ve yazdıkları ile yön verebilen bir konuma gelebilir.

Bu nedenle bir gazeteci gerçekçi ve doğru olmalıdır. Okurları yada izleyicilerinin ulaşamadığı bilgilere onlar için ulaşır ve bu topladığı bilgileri okuyucu yada izleyicileri için ulaşılabilir kılmakla yükümlüdür. Siz onlara bu bilgilere sağlarken onları kandırmayacağınızı yada yanıltmayacağınızı yazılı bir metin olmadan onaylamış ve imzalamış sayılırsınız.

Bir gazeteci olarak doğruluk ilkesinden asla taviz vermemelisiniz. Bir gazeteci olaylar karşısında fikirlerini dışarıda tutabilmelidir. Olayları ideolojik ve menfi fikirlerinden arındırıp en doğru ve sade haliyle okurlarına iletmelidir.

Haber yazım sürecinde olaya yönelik kullanılan dil ve bakıldığı açı haberi yazan muhabir, üzerinde düzenleme yapan editör ve genel yayın yönetmeninin düşünsel fikirleri ve medya kurumunun yayın politikası çevresinde şekillenmektedir. Haber de gerçeklik olayın doğrudan yansıtılmasının dışında olayın okuyucu yada izleyiciye aktarılmasında görev alan kişiler ve ilgili yayın organının politikası çerçevesinde var olan gerçekliğin yeniden inşa edildiği bir süreçtir. Bu nedenle habere yönelik medya kuruluşları arasında bakış açısına göre birbirinden farklı değerlendirmeler görülür.

Haberde gerçekliğin yeniden inşası sürecinde eğer muhabir yada diğer etki mercileri haberin içerisine gerçeğin dışında kendi düşüncelerini de katarlarsa bu durum da haber salt gerçekliğin dışında artık yazarının yada yayınlayan kurumun olaya karşı yorumu olarak konumlanır.

Şimdi paylaş
admin

Bir Cevap Yazın